1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Günün Sözü

Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.
Bernard Shaw


Pi Sayısı ne işe yarar?

Yazdıre-Posta

Son Güncelleme 03.08.13

Bu videoyu aslında MEB'te müfredat hazırlayanlar seyretmeli. Ama anlamaları imkansız. Siz genç arkadaşlarım seyredin lütfen. Matematik nasıl öğretilmeli?

http://www.matokulu.com/index.php?option=com_seyret&task=videodirectlink&Itemid=693&id=12

 

Kesinleşti : En kolay ders Matematik

Yazdıre-Posta

Son Güncelleme 20.04.12

ÖSYM'den alınan bilgiye göre, bugün açıklanan YGS Sınavında Türkçe testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 929, Sosyal Bilimler testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 56, Temel Matematik testinde 40 sorunun tamamını yanıtlayan  1316, Fen Bilimler testinde 40 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 437 aday çıktı.

Geçen sene testleri doğru yanıtlayan Türkçe'den 1392, Sosyal Bilimler'den 5, Temel Matematik'ten 1805, Fen Bilimleri'nden ise 407 aday çıkmıştı.

Şimdi bu sonuçları incelediğimizde, en kolay ders Matematik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rubik Küpü

e-Posta

Son Güncelleme 11.06.12

Matematikçiler 30 yıllık soruya sonunda cevap buldu. Rubik Küpü’nün en zor kombinasyonu bile 20 hamlede çözülebiliyor.

Tarihin en kafa karıştırıcı oyuncaklarından Rubik Küpü’nün en zor kombinasyonu bile en fazla 20 hamlede çözülebiliyor. Hesaplamayı yapan matematikçiler, bu ‘optimal’ hamle sayısına ‘Tanrı Sayısı’ ismini taktı.

 

 

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Su kaç derecede donar?

e-Posta

Son Güncelleme 17.01.12

Bilim insanları yüzde 100 saf suyun ancak sıfırın altında 48 derecede donabildiğini buldu.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan, Utah Üniversitesi fizikçilerinden Valeria Molinero ve meslektaşı Emily Moore, geliştirdikleri bilgisayar programı yardımıyla su moleküllerinin ancak sıfırın altında 48 santigrat derecede küçük kümecikler oluşturduklarını, bu kümeciklerin oluşumundan sonra suyun donabildiğini tespit etti.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

27 Sıfırlı Rakam

e-Posta

Son Güncelleme 14.11.11

Mevcut birim sistemlerinin artık yeterli olmadığını düşünen bir öğrenci tarafından başlatılan, 27 sıfırlı sayının isimlendirilmesi için açılan online imza kampanyasına, şu ana dek 20 bin kişi katıldı. 

 Mevcut Uluslararası Birimler Sisteminde en büyük sayı 24 sıfırlı "yotta". Kampanyada, 27 sıfırlı sayıya "hella" adı verilmesi en çok destek alan önerilerden biri.        

Kampanyanın öncüsü California Üniversitesinden fizik öğrencisi Austin Sendek, son bilimsel gelişmelerin ölçü skalasının genişletilmesini zorunlu kıldığını söyledi.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

BEYDEBA’dan Öğütler

e-Posta

Son Güncelleme 12.09.11

Beydeba, günümüzden ikibin yıl önce (MÖ.1.yüzyıl) yaşadığı varsayılan, kimine göre Hint’li, kimine göre Çin’li, kimine göre Türk, kimine göre ise Acem olan bilge bir kişiliktir.

Debşelem Şah, hikmet tutkusuyla bir maceraya atılır. Düşünde gördüğü ışığı izler. Ay ışığının yıkadığı patikada uyurgezer gibi bir gerçeğin peşindedir. Gide gide gerçek bilginin ışığına ulaşır. Yaşlı bilge Beydeba beklemektedir orada.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Anaokulu öğrencilerine sorulan soru

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

Bunu çözebilirmisin?

ANAOKULUNDAKİ ÇOCUKLARA YAPILMIŞ BİR TEST !
Sorulan soru şu:
"Resimde gösterilen otobüs hangi yöne doğru hareket ediyor?

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

En büyük yüzen ada

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Özdemir ile coğrafyacı Pınar Taşkıran ın bulduğu yüzen adanın dünyadaki yüzen adaların en büyüğü olduğu belirtildi.
Erzincan ve Kelkit yöresinde geçen haziran ve temmuz aylarında coğrafi çalışmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özdemir ile coğrafyacı Pınar Taşkıran, Erzincan'a bağlı Ahmetli Köyü'nün güneydoğusunda, adına kayıtlarda rastlamadıkları bir gölle karşılaştı. Yöre halkının Ahmetiye Gölü olarak isimlendirdiği göldeki adanın yüzen ada olduğunu belirledi.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Sıhke Kavunu

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

Van'a özgü, ancak 30 yıldır üretilmeyen Sıhke kavununun tohumu, yaşlı bir kadının sandığından alınarak, Van Ticaret Borsası (VATBO) seralarında yetiştirilmeye başlandı.

Van Ticaret Borsası Başkanı Feridun Irak, 2 yıl önce kurulan seralarda, salatalık, patlıcan, domates ve biberin yanı sıra, bu yıl Sıhke kavunu üretimine de başladıklarını belirtti.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Erozyon Dede - Toprak Baba

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

Hayrettin Karaca, 1926'da İstanbul'un güneyinde, Marmara denizi kıyısındaki Bandırma ilçesinde doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanımdır. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip, onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye''de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Bey şöyle der:

"Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi."

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Arşimedden 21 inci Yüzyıla Faks Var

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

M.Ö. 287 - 212 yıllarında Sicilya'da yaşayan Arşimed, Dünya'yı rakamlarla ifade eden ilk düşünürdü. Newton ve Leibniz, Arşimed'ten esinlenerek diferansiyel ve entegral hesaplarını bulmuştu.

Antik Çağ ın en önemli bilim insanlarından matematikçi Arşimed in elyazmaları, özel X-ışınları kullanılarak yeniden yapılandırılıyor.
Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Güneş Enerjisinde Devrim Yaratan Materyal

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

Amerikalı bilim adamları, güneş enerjisi elde etmede büyük bir engeli aşan bir materyal keşfettiklerini belirterek, bu melez materyalin güneş ışığındaki tüm enerjiyi soğurduğunu açıkladılar.
 
WASHINGTON - Ohio Üniversitesi nden araştırmacılar, yakalanmalarını daha kolaylaştıracak biçimde elektronlar da üreten bu yeni malzemenin, elektrik ileten plastiği, molibdenum ve titanyum gibi metallerle biraraya getirdiğini söylediler.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Uzayda 1 yıl kalan sinek larvası canlandı

e-Posta

Son Güncelleme 08.09.11

 

Uzayda 1 yıl kalan sinek larvası canlandı Gezegenler arası uzun süreli yolculuklar sırasında uzayın bitkiler ve canlılar üzerinde oluşabilecek etkilerini inceleyen bilim adamları, bu araştırmaları sonucunda Afrika sivrisineğinin uzayda canlı kalabildiğini saptadı.

Yazının devamı için üye girişi yapınız!

Renkli Matematik

MatematikçilerSık Sorulan Sorular

Nasıl üye olabilirim?

Soru sorabilirmiyiz?

Image 2

Elbette bize E-Posta (E-Mail yani) atabilirsiniz. İletişim bölümünde adresimiz bulunuyor.

Matebiyat

Dağarcık

Son Yorumlar

Sitede Kimler Var

Şu anda 9 konuk çevrimiçi